Türk Kahvesindeki İncelikler

Türk Kahvesindeki İncelikler

1603
0
PAYLAŞ
Fotoğraf-0500

Adımızla özdeşleşmiş bir kahve olan Türk kahvesi, kendine has aroması, kokusu ve lezzeti olan telveli bir kahvedir. Köpüklüsü makbuldür. Hazırlanması titizlik ister ve geleneğimizde misafir ağırlamanın en önemli unsurudur. Osmanlıdan günümüze gelen bir gelenek olan kahve servisi adına türküler yazılacak kadar kültürümüzde yer etmiştir. Türk kahvesi ile birlikte yanında lokum, bisküvi veya bir parça çikolata sunulur. Türk kahvesiyle birlikte ne verirseniz verin ama bir bardak suyu unutmayın. Kahve ile birlikte su servisi önemlidir. Hatta Osmanlıda bir nezaket gösterisine aracılık edecek kadar önelidir.

Fotoğraf-0508 Türk Kahvesindeki İnceliklerOsmanlı zamanında eve gelen misafire nezaket gereği kahve ikram edilirdi. Yanında mutlaka bir bardak su bulunurdu. Bu ikram misafir geldikten hemen sonra yapılırdı. Misafir eğer önce suyu içerse karnının aç olduğunu, önce kahveyi içerse tok olduğunu ev sahibine anlatırdı. Misafirin önce suyu içmesi durumunda aç olup olmadığını sormadan hemen sofrayı kurardı.

Türk kahvesi hazırlamak beceri ve deneyim ister. Kullandığımız bütün malzemeler Türk kahvesinin kişiliğini yansıtır. Ölçüler kaçırılmamalıdır. İşin inceliklerine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde köpüksüz, acı ya da lezzetsiz bir kahve elde etme ihtimali artar. İyi bir Türk kahvesi hazırlamak için;Fotoğraf-0508 Türk Kahvesindeki İncelikler

Öncelikle kullanacağımız, kahve araç gereçlerinin seçimine dikkat etmeliyiz.

Cezvenin büyüklüğü yapılacak kahvenin miktarına uygun olmalıdır.

Suyun sertlik derecesi ve kireçsiz olması gerekir.

İstenilen kahvenin şeker miktarı ayarlanmalıdır. (şekersiz, orta, şekerli)

Hazırlanışı:

  • Cezvenin içerisine, yapacağınız kahve sayısına göre ölçerek fincanla su konulmalıdır.
  • Cezveyi kısık ateşe yerleştirilmelidir.
  • Her fincan için iki çay kaşığı  kahve ölçerek cezveye eklenmedir.
  • İlk kaynama sonrası ateşten alınıp çökmesi beklenmedi, çöktükten sonra bir defa kaşıkla karıştırılmalıdır.Fotoğraf-0508 Türk Kahvesindeki İncelikler
  • Tekrar kısık ateşe konulmalı ve bir defa daha kaynayınca (kabarınca, fazla kaynatırsanız acı olur) ateşten alınmalıdır.
  • Fincanlarımızı önceden ısıtmalı ve köpükleri eşit bir şekilde fincanlara kaşık yardımıyla dağıttıktan sonra; cezve tekrar ateşe konulup tek taşım kaynatılmalıdır. (bir adet kahve yapılıyorsa gerek yok)
  • Daha sonra fincanlara dağıtılmalıdır.
  • Kahvemiz servise hazır.
  • Falınıza baktırmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

BİR CEVAP BIRAK