Evde Künefe Yapımı

Evde Künefe Yapımı

899
0
PAYLAŞ

Bölgelere göre hazırlanmasında ve servisinde farklılıklar gösteren bir kadayıf tatlısıdır. Sıcak ya da ılık olarak servis edilir. En belirgin özelliği, kullanılan peyniridir. Porsiyonluk künefe kaplarında hazırlanabileceği gibi, büyük tepsilerde pişirilip, daha sonra dilimlenerek tabaklara da alınabilir. Eğer büyük tepside pişirilmiş ise, servisi bekleyene kadar biraz ısı kaybı olacağından ılık servis edilir. Porsiyonluk kapta hazırlanıyorsa, servise sunulmadan hemen önce pişirilip,  fırından çıktığı gibi servis edileceğinden sıcak olur. Ayrıca piştiği kapta servis edilmesinden ve kabın ısısını bir süre daha korumasından dolayı uzun süre künefemiz sıcak kalır.

“Antakya Künefesi” olarak tescillidir.

Künefe Malzemeleri:

  • 500 g tel kadayıf,
  • 350 gr dil peyniri,
  • 150 g tereyağı,
  • 2 su bardağı toz şeker,
  • 2 su bardağı su,
  • 1 çay kaşığı limon suyu.

Künefe Hazırlanışı:

Önce kadayıfları elimizle ayırarak tel haline getiriyoruz. Tereyağını erittikten sonra bir kap içerisinde bu kadayıflara iyice yediriyoruz. Sonrasında yağladığımız bu kadayıfları iki ayrı kaba ayırıp, bir yarısını pişireceğimiz kaba (ya da sahana)  yayıyoruz. Dil peynirini küçük parçalara ayırarak kadayıfın üzerine serpiştiriyoruz. Daha sonra kalan kadayıfı en üste (peynirin üstüne) yayarak iyice üzerine bastırıyoruz.

Bu esnada diğer malzemelerimizi kullanarak şerbetimizi hazırlıyoruz.

Kadayıfımızı kısık ateşte pişiriyoruz, pişirme esnasında kadayıflarımızı kontrol ediyoruz ki yanmasın.

Alt kısmı kızarınca, ters yüz edip diğer tarafını da kızartıyoruz. Kadayıfın her iki tarafı da yeterince kızarınca, biraz soğumasını bekliyoruz. Üzerine sıcak şerbeti dökerek, künefemizi hazır hale getiriyoruz.

Üzerine isteğe bağlı fıstık, ceviz serpiştiriyoruz.Afiyet olsun.

Yorumlar

yorum

BİR CEVAP BIRAK