Avakado nedir? Nasıl yenir? :)

Avakado nedir? Nasıl yenir? :)

876
0
PAYLAŞ

Merhaba arkadaşlar… Bugün biraz avakadodan bahsetmek istiyorum size 😉 Adı birçok kişi tarafından bilinip de yanına çok az kişinin yaklaştığı masum meyve 🙂  Aslında son zamanlarda daha yaygın hale gelen avakado bilindiği üzre ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişiyor olup, Doğu Karadeniz bölgemizde de donun az olduğu kısımlarda yetiştiğini söyleyebiliriz. Lafı fazla uzatmadan söylemek istiyorum ki doğru şekilde kullanıldığında asla vazgeçemeyip bağımlılık yapacak derecede hoş olan bir meyvedir kendileri. 🙂 avakado-1 Avakado nedir? Nasıl yenir? :)

  Pekii avakadoyu nasıl yemeliyiz? Ne zaman yemeliyiz?

Hemen söylüyorum. 🙂 Elinize aldığınız avakado tam anlamıyla yumuşak değil elma gibi elinize sert geliyorsa hemen o avakadoyu bırakıp bir yenisine bakıyorsun veyahut onu alıp evde olgunlaşması için bekliyorsun. Yumuşak bir avakado tam anlamıyla olgunlaşmış ve sizin sofranızda yerini almak için bekliyor demektir. 😉 

  Neler yaparız bu avakado ile?

Efenim salata olur, meze olur, pizza olur, tatlı olur. 🙂 Orası tamamen size ve damak tadınıza kalmış. Benim favorim ekşili ezme hali veyahut salatası. Hemen size 3 dakikada hazırlayacağınız bir avakado salatası tarifi veriyorum. 

Malzemeler; 

Avakado, maydanoz, limon, tuz, karabiber, pul biber ve varsa zahter. (Zahter hakkında başka bir yazıda uzunca bahsedeceğim.)

Hazırlanışı;

Avakadonun kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın, içine doğradığınız maydanozu ve diğer baharatlar ve limonu da ekleyin hafifçe avakadoları dağıtmadan karıştırın ve salatanız hazır. Şimdiden afiyet olsun 🙂 Ben hemen bi tabak yapmaya gidiyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😉 

Yorumlar

yorum

BİR CEVAP BIRAK