Combava (Kaffir Lime, Citrus hystrix)

Combava (Kaffir Lime, Citrus hystrix)

839
0
PAYLAŞ

Bu gün sizlerle ilk defa karşılaştığım bir meyveden bahsedeceğim, Combava yada diğer adıyla Kaffir Lime.

Malezya ve Endonezya’da yetişen endemik bir turunçgil. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ama avakado, papaya, mango gibi bir çok tropikal meyve gibi yakında Türk mutfaklarında yer bulmaya aday bir meyve olduğuna şüphe yok. Eğer sizlerde benim gibi tropikal meyvelere karşı ilgi duyuyorsanız en azından bir defa olsun denemelisiniz.

Bu meyve ülkemize ziyarette bulunan Fransız Adası Renunion’dan gelen misafirlerimiz tarafından getirilmiş. Renuion adasında da yetişen bu meyve özellikle Fransız mutfağında, rendelenerek başta soslar ve salatalar olmak üzere birçok yemekte kullanılmaktadır. Oldukça keskin ve hoş aroması katıldığı yemeklere ayrı bir lezzet katmaktadır.combava Combava (Kaffir Lime, Citrus hystrix)

Kullanım esnasında, rendelendikten sonra geri kalanı deepfreezde saklayabileceğiniz bu meyvenin, fidelerini ülkemizde bazı fidecilerden temin ederek, balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Tabi Akdeniz iklimine sahip bir şehirde yaşıyorsanız.

Combavanın kabukları, meyvesi kadar önemli bir diğer özelliği de yapraklarıdır. Diğer turunçgillere göre çok daha kokuludur. Suyu yok denecek kadar azdır. Yetiştiği bölgelerde başta tıbbı amaçlı olmak üzere yaprak ve kabukları salata ve yemeklerde bolca kullanılır.

combava Combava (Kaffir Lime, Citrus hystrix)
Combava yaprakları

2-3 metre yüksekliğine ulaşan combava(Kaffir Lime) meyvesinin dış kabuğu pürüzlü ve oldukça asitlidir. Olgunluğa diğer turunçgiller gibi kış aylarında ulaşır. Üretimi aşı ile yapılabileceği gibi, çekirdekten de çoğaltılabilir.

Bazı dillerde Purut yada Jeruk sambal olarakta bilinen bu eşşiz aroma içeren Combavanın peş peşe iki lobtan oluşan yaprakları kurutularak güveçlerde de kullanılabilir. Kullanımında kabuğunun son derece acı olması nedeniyle aşırıya kaçmamak gerekir.

Combavayı  et suları, çorbalar ve köri sos gibi çeşitli soslarda çeşni olarak eklemek mümkündür. Özellikle et yemekleri ve balıklarda eşsiz aroma ve lezzet katar.

Mutfağınızda bu aromatik maddeyi denemeye hatta devamında kullanmaya davet ediyorum. Sonuçtan memnun kalma ihtimaliniz son derece yüksek. Yeni lezzetler, yeni dokunuşlar mutfağınızdan eksik olmasın…

 

Yorumlar

yorum

BİR CEVAP BIRAK